Tatil döneminin açılması ile beraber şehirlerarası yolculuklarımız başladı. Uzun yolda dikkat etmeniz gereken noktalarla ilgili size bir rehber hazırladık.

Aracınızın Bakımını Yaptırın

Aracınızla uzun yola çıkmadan önce mutlaka araç bakımınızı yaptırın. Şehir içinde servis imkanına kolaylıkla ulaşırken, uzun yolda desteğin sizi bulması sürebilir. Buna ek olarak, araçlar şehirlerarası yolda yüksek performans göstereceğinden farklı sorunlarla karşılaşabilirler. Daha güvenli ve rahat bir yolculuk için aracınızı detaylı bir kontrolden geçirmeyi unutmayın.
 

Sürüş Güvenliği Sağlayın

Araçtaki bütün yolcuların emniyet kemerinin takılı olduğuna emin olun. Güvenli takip mesafesini koruyun. Şehirlerarası yolda hızınız süratli olacağından bu nokta oldukça önem taşıyor.
 

Uykunuzu Almadan Yola Çıkmayın

Dikkat eksikliğine neden olan en önemli faktörlerden biri olan uykudur. Yolculuk öncesi uykunuzu aldığınızdan emin olun. Hem kendinizi hem de araçtaki diğer kişileri riske atmayın.
 

Mola Vermeyi Atlamayın

Uzun süre araç kullanmak yorucu bir aktivite olacağından, düzenli aralıklarla mola vermeyi ihmal etmeyin. Vereceğiniz molalar hem bedenen hem de zihnen canlanmanıza neden olacaktır.
 

Hız Limitlerini Aşmayın

Uzun yollarda kazaların büyük bölümü hız limitlerine uyulmadığı için meydana gelmektedir. Yasal hız sınırı otobanlarda 120, bölünmüş yollarda 110, şehirler arası çift yönlü karayollarında ise 90 km olarak belirlenmiştir. Siz yine de yol üstünde yer alan tabelaları takip etmeyi atlamayın!